31 травня - Всесвітній день без тютюну
Щорічно 31 травня відзначається Світовий день без тютюну. За даними ВООЗ, вживання тютюну є однією зі значних загроз для здоров'я. Щорічно більше 6 млн людей вмирають від пов'язаного з тютюном інфаркту міокарда, інсульту, раку, хвороби легенів та інших хвороб - це більше, ніж від ВІЛ / СНІДу, туберкульозу та малярії, разом узятих. Ця цифра не включає понад 900 тис осіб, які щорічно вмирають від пасивного куріння. За відсутності активної протидії курінню, до 2030 року від хвороб, пов’язаних з тютюнопалінням, помиратиме понад 8 млн осіб щорічно.
Цього року темою Світового дня без тютюну є профілактика хвороб серцево-судинної системи. Від них в усьому світі вмирає більше людей, ніж від будь-якого іншого захворювання.
Які хвороби серцево-судинної системи спричиняє куріння?
Вживання тютюну є одним із найважливіших факторів ризику розвитку
- ішемічної хвороби серця;
- інсульту;
- артеріальної гіпертензії (гіпертонії);
- захворювань периферичних судин.
Загалом через хвороби серцево-судинної системи, викликані впливом тютюнового диму, щороку помирає 50 тисяч українців.
Уникнути шкідливого впливу куріння можна лише на 100% виключивши споживання тютюну.
За даними Глобального опитування щодо споживання тютюну, проведеного в Україні минулого року, майже 23% українців (старших 18 років) є споживачами тютюну.
Вплив вторинного тютюнового диму
Не існує безпечного рівня впливу вторинного тютюнового диму: до складу тютюнового диму входять більше 4000 хімічних речовин, з яких, щонайменше, 250 відомі як шкідливі, а більше 50 - канцерогени. Вторинний тютюновий дим є причиною 900 тис випадків передчасної смерті на рік в усьому світі.
Лише повна відмова від активного та пасивного куріння та створення вільних від тютюнового диму громадських приміщень може запобігти хворобам, спричиненим вдиханням тютюнового диму.