18 травня – День пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу
Сьогодні, 18 травня, Турківщина, як і уся Україна вшановує пам’ять жертв геноциду кримськотатарського народу.
У цей день розміщено на адміністративних будинках та установах державні прапори України з чорною стрічкою.
Депортація кримських татар, розпочата у травні 1944 року, – один з найяскравіших прикладів прояву злочинної сутності національної політики кривавого радянського режиму, вчинених ним під час Другої світової війни. Кримських татар звозили машинами до залізничних станцій Бахчисарая, Джанкоя та Сімферополя, звідки ешелонами відправляли на схід. Депортованим відводилося на збори від кількох хвилин до півгодини. Незаконно звинуваченим вдавалося зібрати з собою зовсім небагато речей та продуктів, абсолютна більшість майна залишалася і була конфіскована державою. Депортація мала катастрофічні наслідки. Протягом року до завершення війни від голоду, хвороб та виснаження загинуло понад 30 тис. кримських татар, понад 9 тис. було затримано і притягнуто до відповідальності за спробу втечі з місць заслання. Не меншої шкоди зазнало господарство Криму, позбавлене досвідчених працівників.
Понад 20 років сталінська влада повністю заперечувала злочинний характер своїх дій. Україна ніколи не відмовлялася від визнання актів органів колишнього кривавої влади щодо відновлення прав депортованих, а з часу проголошення незалежності взяла на себе повну відповідальність за долю всіх своїх громадян, включно з тими, що повертаються на її територію з місць депортації.
Зараз ми маємо об’єднатися, щоб звільнити від окупантів кримську землю. Ми впевнені, що зовсім скоро жовто-блакитний український прапор і прапор кримськотатарського народу будуть майоріти над звільненим від російської окупації українським Кримом.
Довідково
Щороку 18 травня відзначається подія, яка стала великою трагедією для кримських татар і не тільки – річниця депортації кримськотатарського народу 1944 року. За офіційними даними за наказом Сталіна було депортовано 183 155 осіб, головним чином в Узбекистан; невеликі групи татар було виселено в Казахстан, Таджикистан та в Росію. За наслідками депортації загинуло, за різними даними, від 15 до 46% татар. Дії радянської влади проти кримських татар слугують яскравим прикладом усієї радянської політики. Цей злочин визнано світом як акт геноциду. Станом на 2013 рік у Криму проживає близько 260 тисяч кримських татар. Ще близько 150 тисяч кримських татар проживає в Узбекистані, до півмільйона - в Туреччині, кілька десятків тисяч - в Болгарії та Румунії.